Bilgisayar Korsanları Binance’den 40 Milyon Dolar Tutarında Bitcoin Çaldı

Bilgisayar korsanları dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’den 40 milyon dolar tutarında Bitcoin çaldı. Binance yaşanan hırsızlık sonrası tüm hesaplardan kripto para çekiminin durdurulduğunu açıkladı.

Bu hırsızlık girişimi ilk değildi ve son olacak gibi de durmuyor. Hırsızlık sürecinde korsanlar bazı giriş kodlarını da ele geçirdiler.

Binance yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 7 Mayıs 2019 tarihinde bilgisayar korsanları 7binden fazla bitcoin çaldı. Çalınan bu miktar Binance’de bulunan Bitcoinlerin yaklaşık olarak %2’sine tekabül ediyor.

Çalınan bitcoinlerin sadece tek bir bitcoin cüzdanına gönderildiği açıklandı.

Peki, Binance çalınan bu bitcoinleri Bitcoin’in blockchain’inden silebilir mi?

7 binin üstünde bitcoin çalındı ancak bu işlem geri alınamaz. Neden mi?

Eğer bu işlem yapılırsa kripto para güvenirliliği tamamıyla ortadan kalkar.

Ayrıca Bitcoin’in birincil değer önermesini eleştirel olarak zayıflatır: işlemlerinin değişmez olması.

Binance CEO’su Changpang Zhao başlangıçta hırsızlık işlemini blockchain’den silmeyi düşündüklerini ancak danışmanları ile yaptığı toplantı sonrasında fikirden vazgeçtiklerini belirtti.

Zhao, “Birincisi, Bitcoin’in güvenilirliğine zarar verebiliriz” dedi. “İki, hem Bitcoin ağında hem de toplulukta bölünmeye neden olabiliriz. Bu zararların her ikisi de 40 milyon dolarlık intikamdan ağır basıyor gibi görünüyor […]. ”

Bitcoin böyle bir durum oluştuğunda kurtarma işlemini değil aslında direkt olarak bu tür işlemlere karşı direncin arttırılmasına teşvik ediyor.

Kısacası eğer Binance blockchain verilerinden bu hırsızlık işlemini silerse, 40 milyon dolardan daha fazlasını kaybedebilir.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun açıklamalarına göre saldırı sadece Binance’in BTC Hot Wallet’ını etkiledi. Platform içindeki diğer cüzdanlar saldırıdan etkilenmedi. Kısacası Binance platformunda yer alan kişisel hesaplar bitcoin kaybetmediler.

Siber saldırı sonucunda yaşanan maddi zararı Secure Asset Fund for Users (SAFU) fonu ile karşılayacak olan Binance, söz konusu fonu tam da bu durumlar için oluşturmuştu. Yaşanan siber saldırının Binance için ilk olmadığını da hatırlatalım.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında başarısız bir saldırıya uğrayan Binance, saldırıyı düzenleyen bilgisayar korsanlarının başına 250 bin dolar ödül koymuştu.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir