Samsung BlackBerry firmasını satın alacağı konuşuluyor

Son yıllarda bütçe sıkıntıları nedeniyle ticari pazardan çekilme noktasına gelen ve CEO değişimi ile toparlanma belirtileri gösteren BlackBerry, BBM gibi önemli deprtmanlarını geliştirerek olabilicek satın alma tekliflerinde elini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bugüne kadar BlackBeery ile Lenovo gibi devlerin ilgilendiği gündeme gelmişti. Buna şimdi Samsung da eklendi.

 

Reuters’in özel haber olarak duyurduğu bilgiye göre Samsung, BlackBerry firmasını satın almak için görüşmelere başlamış olduğunu bildirdi. Samsung firma için 7.5 milyar doları gözden çıkardı.

 

Geçen yıl da Samsung’un firma ile ilgilendiği gündeme gelmişti. Anlaşılan Samsung bu ilgiyi sürekli sıcak tutmuş ve bu hafta itibariyle de harekete geçmiş. Peki artık telefonları ilgi görmeyen BlackBerry firması Samsung’a nelere katacak ?

 

Daha önceki büyük satın alımlarda olduğu gibi ilk akla gelen cevap patentler. Araç içi eğlence sistemlerinden güvenlik sistemlerine kadar BlackBerry’nin elinde önemli patentler mevcut. Hatta Samsung kısa süre önce BES platformunu Knox güvenlik platformuna entegre ettiğini duyurmuştu. Kurumsal pazarda etkin olmak adına güvenlik platformlarının büyük önem taşıdığı günümüzde BlackBerry de Samsung için önem taşıyor.

 

Henüz firmalardan gelen resmi bir açıklama yok. Ancak BlackBerry hisseleri şimdiden yüzde 30 artmış durumda. Görüşmelerde olumlu giderse önümüzdeki haftalarda resmi bir açıklama ile karşılaşabiliriz.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir