Yeni nesil mobil ticaret: lokalfirsat.com

Yeni nesil mobil ticaret: lokalfirsat.com

Yeni nesil mobil ticaret’te bir ilk olan lokalfirsat.com hakkında kurucusu Asker Sakınmaz ile röportaj:

Asker Sakınmaz-kaliteli görüntü

 • Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?
  Ben Asker Sakınmaz. İşletme mühendisiyim ve 43 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra Ankara’da bir yazılım şirketi kurdum. Kurmuş olduğum bu yazılım firmasının geliştirdiği mobil ticaret ve mobil reklam çözümleri ile Türkiye’de ve dünya çapında Kobilerin yıllardır yaşadığı sorunların hepsine tek bir platformda çözüm sunarak, yeni ekonomide kendilerine sağlam bir yer edinmelerini amaçlıyoruz.
  Yüzde yüz yerli olan şirketimizin genel merkezi Ankara’da ancak Türkiye’nin dünyanın çeşitli yerlerinde iş ortaklarımız bulunmaktadır. Gün geçtikçe yeni iş ortaklarını bünyemize katarak güçleniyoruz.
 • Mobil Ticaret ve Mobil Reklam neden önemli ve gelecekte Kobileri neler bekliyor?
  Teknoloji zamanla değişiyor ve gelişiyor. Her geçen gün internetin kalitesi artıyor, hızlanıyor ve daha geniş kitlelere ulaşıyor. Artık sadece bilgisayar üzerinden değil mobil telefonlar üzerinden neredeyse bütün işlemlerimizi halledebiliyoruz. Mobil ticaretin potansiyelinin farkında olmamız gerekiyor. Mobil, insanların alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor. Aynı zamanda esnafın yerel hedef market içerisindeki yerini de etkiliyor.
  Araştırmalara göre, akıllı telefon kullanımı son yıllarda ciddi oranda artış gösterdi. Mobil telefon kullanıcılarının % 60’ı, akıllı telefon kullanıcıları oluşturmaktadır. 2015 yılında mobil ticaretin değeri 230 milyar dolar civarındadır ve 2017 yılında 700 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir.
  20 yıl önce Microsoft’un sahibi Bill Gates yapmış olduğu uyarıda şöyle demişti: “Eğer ticaretiniz internette değilse, ticaretiniz, ticaretin dışında kalacaktır”. Kodak gibi dev bir firma internet dünyasına geç kaldığı için iflas edip yok oldu. Bugün ise Google’dan yeni bir uyarı geliyor. “ Eğer mobil stratejiniz yoksa gelecek için de stratejiniz yoktur”.
  Alışveriş platformları yavaş yavaş mobile taşınmaya başladı. Ve bu değişimler durdurulamayacak. Mobil ticarete geçiş yapmayan işletmeler ve esnaf, tıpkı internet ortamında yer almayarak yok olan Kodak firması gibi kepenk kapatmak zorunda kalacak.
 • Hazırladığınız yazılım paketi ile Kobilere ne gibi avantajlar ve çözümler sunuyorsunuz?Bildiğiniz üzere piyasada bulunan büyük firmaların kendi mobil ticaret platformları var. Mobil ticaret devri için gerekli büyük yatırımları yaparak geleceğe hazırlanıyorlar. Peki, milyonlarca küçük işletmenin bir Mobil stratejisi var mı? 50 bin 100 bin dolar arası yatırım gerektiren, olmazsa olmaz satış stratejisinden haberdarlar mı?
  İşte bu noktada, küçük esnafın ihtiyacı olan her şeyi karşılayacak bir yazılım projesine imza attık. Yaklaşık 80 bin dolar değerinde olan Mobil Ticaret Yazılım Platformunu 500 TL’den daha az bir meblağa küçük esnafa sunuyoruz.
  Bu yazılım ile birlikte, Kobiler bizim hazırladığımız lokalfisat.com platformunda yer alacak. Boş geçen günler için, ellerinde kalan ürünler için ve gelen müşteri hacmini arttırmak için fırsat yayınlayabilecekleri ve indirim verebilecekleri bir platform. Ayrıca yazılımı satın aldıklarında akıllı harita sistemimize kaydedilecekler. Akıllı harita sistemimiz sayesinde Lokalfirsat uygulamasını kullanan müşteriler tarafından iş yerleri kolaylıkla bulunabilecektir.
  Lokalfirsat sayesinde yeni müşteriler kazanacak, sadık müşteri portföyü oluşturacak ve veri bankasına kaydettikleri bu müşterilerin cep telefonlarına istedikleri zaman reklam, elektronik broşür gönderip promosyonlardan haberdar edecekler. Kısaca hem internette hem de mobilde yer alacaklar.
  Bütün bunların yanı sıra, sisteme kaydettikleri müşterilerin yaptığı diğer alışverişlerden kendileri de kazanacaklar.
 • Türkiye’de ve Dünya’da ilk kez Mobil Ticaret ve Mobil Reklam aynı platformda yer alıyor. Peki siz bu yazılım ile Kobilere ne gibi araçlar sunuyorsunuz?
  Öncelikle www.lokalfirsat.com adında online fırsat sitesi sunuyoruz. Kobiler bu site üzerinden yeni müşteriler kazanıp fırsat yayınlayabilirler. Müşteriler için indirim ve fırsat uygulaması, bunu yanı sıra Kobilerin kullanacağı kurumsal uygulama olarak adlandırdığımız üye iş yeri POS uygulaması bulunmaktadır. Kurumsal uygulamamız üzerinden Kobiler QR kod oluşturup kendi veri bankalarına müşteri ekleyebilmektedir.
  Üye iş yerlerimiz için bütün işlemlerini yapabilecekleri bir Sanal Ofis sunuyoruz. Sanal Ofis yönetimi tamamıyla üye iş yerine aittir. Sanal ofiste kendi fırsatlarını kendileri oluşturup, fırsatı yayınlayacakları ay – hafta – gün ve saati kendileri belirlemektedir. QR kod ile ya da www.lokalfirsat.com üzerinden ekledikleri müşterileri sanal ofislerinden görüntüleyip, kayıtlı olan müşterilerin cep telefonlarına mobil reklam, video, promosyon haberi ve elektronik broşür gönderebilirler.
  Amacımız daha pratik çözümlerle, daha hızlı sonuçlar almak ve Kobilerle müşteriler arasında devamlı bir etkileşim oluşturmak.
 • Peki, 2016’ya dair hedefleriniz nelerdir?2016 bizim için önemli bir yıl. 2015 yılında yaptığımız hazırlığın ardından 2016’ya bomba gibi bir giriş yaptık. 5000 iş ortağımız ile Türkiye’de 50 bin Kobi ve 3 milyon müşteri kazanmayı hedefliyoruz. Türkiye’de kurmuş olduğumuz sistemi ise 2016 yılı sonuna kadar 15 ülkede daha hayata geçireceğiz ve Dünya çapından Türkiye’ye milyonlarca döviz girdisi sağlamayı hedefliyoruz.Daha fazla bilgi almak ve bu fırsatı yakalamak isteyen okuyucularımız size nasıl ulaşabilirler?
  www.lokalfirsat.com, www.beaconneqt.com sitesinde iletişim bilgilerimiz mevcuttur.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir